Puikus naujas pasaulis

12,67€
*Kaina VAGA lojalumo programos nariams
14,90€
Atsiėmimas knygynuose VAGA Tikrinti likutį fizinėse parduotuvėse
Autorius Aldous Huxley
Informacija
  • Metai 2024
  • Puslapiai 262
  • Leidykla Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla
  • ISBN 9789986398356

„Puikus naujas pasaulis “ aprašymas

Kultinis anglų rašytojo ir filosofo Aldous Huxley romanas „Puikus naujas pasaulis” – tai vienas žinomiausių distopijos žanro kūrinių, neretai prilyginamas George Orwell’o „1984-iesiems“

Kūrinyje pranašiškai kalbama apie ateitį – tokią, kokią ją nulems technologijos, mokslas, medicinos ir farmacijos pažanga. Čia nėra religijų, emocijų, meilės, tylos, vienatvės, praeitis nežinoma, mokslas eliminuotas, žinios nebesvarbios, bet tai yra ir pasaulis, kuriame nėra kančios, skurdo, bado, karų ir kuriame žmonių sveikata geresnė – net gyvena daug metų ilgiau. Aldous Huxley romane visi veikėjai laimingi. Jie gali netrukdomai tarpusavyje santykiauti, nėra draugų, šeimos narių, tik darbas, seksas ir nuolatinis džiugesys. Tačiau netgi ir tokiame pasaulyje atsiranda nelaimingų. Vienas tokių – pagrindinis veikėjas, kuriam trūksta žmogiškojo ryšio. Jis nori patirti išgyvenimus, jausmus, nori mylėti ir būti mylimas.

Iš esmės tai knyga apie utopinį idealą – visi laimingi, kiekvienas turi tai, ko nori ir viskas remiasi loginiais principais. Tačiau širdyje kažkas labai supuvo. Kūrinyje kalbama, kad tai, ko norime, ne visada yra tai, ką turėtume gauti.

Autoriaus pasiūlyta prielaida verčia savęs paklausti: ar norėtumėte gyventi pasaulyje su mokslu ir žiniomis, bet pilname karų, mirties ir tragedijų, ar norėtumėte gyventi taikiame, bet totalitariniame pasaulyje? Ir ne, iš ateities negalima išnaikinti visko, kas neigiama – reikalinga pusiausvyra. Pavyzdžiui, kad egzistuotų stebuklai, egzistuotų ir kančia, arba mokslo buvimas neišvengiamai sukeltų nepasitikėjimą, baimę, karus ir savęs naikinimą: tai neišvengiama.

Nors ši knyga lentynose pasirodė beveik prieš šimtą metų, ji nė kiek nėra praradusi aktualumo. Priešingai, romane gvildenamos temos – panašios į šiandieninę realybę – pavyzdžiui, tobulumo vaizdavimą socialiniuose tinkluose. „Puikus naujas pasaulis“ – tai geriausias autoriaus kūrinys, kurį savo asmeninėje bibliotekoje turėtų turėti kiekvienas. 

1999 m. leidykla „Modern Library" 100 geriausių XX a. romanų anglų kalba sąraše „Puikus naujas pasaulis" skyrė penktąją vietą. 2003 m. Robertas McCrumas, rašydamas laikraščiui „The Observer", chronologiškai įtraukė šią knygą 53 numeriu į „100 geriausių visų laikų romanų", o BBC apklausoje „The Big Read" romanas buvo įtrauktas į 87 numerį. Nepaisant to, „Puikus naujas pasaulis" nuo pat pirmojo išleidimo buvo dažnai draudžiamas ir ginčijamas. Nuo 1990 m., kai asociacija pradėjo sudarinėti šį sąrašą, jis pateko į Amerikos bibliotekų asociacijos sudarytą 100 labiausiai uždraustų ir ginčijamų dešimtmečio knygų sąrašą.

Rašyti komentarą

Norėdami rašyti komentarą turite prisijungti arba užsiregistruoti